پول پارس جنوبی کجا هزینه می‌شود؟
تاريخ ارسال خبر : 30 می 2011 | ساعت 22:49 | کد خبر: 4950 | sv48 | چاپ این مطلب

در چند سال اخیر، یعنی حداقل در سه سال اخیر سه بار اوراق مشارکت برای پارس جنوبی منتشر شده است. یک بار نزدیک به ۱۴۰۰ میلیارد تومان بود که خود شرکت نفت و گاز پارس جنوبی با همکاری شرکت نفت آن را طراحی کرده و در بانک‌های داخلی به فروش رساند.

“عسلویه نیوز” درآمد اوراق مشارکت پارس جنوبی در جایی به غیر از پارس جنوبی هزینه می‌شود.» این خبر به سرعت پیچید. با توجه به اهمیت خبر کمی باور آن دشوار بود. اخبار حاکی از آن بود که این تخلف طی گزارشی به دست کمیسیون انرژی مجلس رسیده است.

کمیسیون نیز پس از قرائت و تایید آن، گزارشی را برای پاسخگویی به مسئولان ارجاع داده و هم‌اکنون نیز منتظر جواب است. اما این پاسخگویی چقدر طول بکشد هنوز معلوم نیست. از اهمیت پارس جنوبی همین بس که بگوییم رهبر معظم انقلاب در میانه‌های عید (۷/ ۱/ ۹۰) به این منطقه سفر کرد آن هم در سالی که سال «جهاد اقتصادی» نامیده شد. همین سفر نشان از اهمیت عسلویه و پارس جنوبی دارد.

در همین زمینه سید عماد حسینی نماینده قروه و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: چندی پیش گزارشی از نحوه عملکرد و هزینه کرد بودجه در پارس جنوبی به دست کمیسیون انرژی مجلس رسید که نشان می‌داد، درآمد حاصل از فروش اوراق مشارکت پارس جنوبی در محلی غیر از موضوع (پروژه‌های پارس جنوبی) هزینه شده است. سخنگوی کمیسیون انرژی در مورد منبع این گزارش گفت: منابع این گزارش یکی ا زمنابع معتبر و قابل استناد برای مجلس است که لزومی ندارد نام آن افشا شود. اما با بررسی این گزارش مشخص شد که این گزارش قابل استناد است. این گزارش به مسئولان مربوطه اطلاع و ارجاع داده شده است اما هنوز از تایید یا رد آن خبری داده نشده است. امیدواریم که هر چه زودتر پاسخ این گزارش از طرف این مسئولان برای مجلس ارسال شود. وی افزود: ‌قرار است به زودی پس از بازدید کمیسیون انرژی از پالایشگاه آبادان، برای بازدید از پارس جنوبی به این منطقه سفر کند.

در همین حال یک منبع آگاه در پارس جنوبی در مورد اوراق مشارکت پارس جنوبی گفت:‌ در چند سال اخیر، یعنی حداقل در سه سال اخیر سه بار اوراق مشارکت برای پارس جنوبی منتشر شده است. یک بار نزدیک به ۱۴۰۰ میلیارد تومان بود که خود شرکت نفت و گاز پارس جنوبی با همکاری شرکت نفت آن را طراحی کرده و در بانک‌های داخلی به فروش رساند. دیگری اوراق مشارکت ارزی بود که یک میلیارد دلار بود و با همکاری بانک مرکزی در بانک‌های خارج از کشور عرضه شد و سومین دوره که همین اواخر بود متاسفانه استقبال زیادی از آن نشد که ۳۰۰ میلیارد تومان بود. همه این اوراق توسط شرکت نفت و گاز پارس با همراهی وزارت نفت منتشر و به فروش رسید. البته باید توجه داشت در حال حاضر پارس جنوبی تشنه سرمایه‌گذاری است و نیاز مبرمی به پول برای پیشبرد پروژه‌ها دارد. سال گذشته حدود ۱۱ میلیارد دلار در پارس جنوبی هزینه شد در حالیکه باید حداقل ۱۵ میلیارد دلار هزینه می‌شد. حال این مشکل هم به آن اضافه شده است!

در اهمیت این منطقه باید گفت؛ پارس جنوبی یکی از بزرگ‌ترین منابع گازی دنیا به حساب می‌آید و به گفته موسی سوری مدیرعامل نفت و گاز پارس ارزش تولیدات پارس جنوبی، سالانه حدود ۱۵۰ میلیارد دلار است. تاخیر در برداشت از این میدان باعث می‌شود تا دامنه مرزی خود را از دست بدهیم و در نخستین واکنش این تاخیر با افت تولید محصول با ارزش میعانات گازی مواجه شویم و لازم است برای به دست آوردن دانش کاربردی جهاد فنی و تامین اعتبار، جهاد مالی داشته باشیم. پارس جنوبی طی ۸ تا ۱۰ سال گذشته روزهای پر فراز ونشیبی را پشت سر گذاشته است. در چند سال اخیر نیز به دلیل محدودیت‌های موجود و خروج شرکت‌های مهمی چون توتال، شل، رپسول، انی، آجیپ و…. که از حرفه‌ای‌های حفاری و اکتشاف نفت هستند پارس جنوبی متاسفانه آن طور که باید و شاید نتوانسته در جایگاه خود باشد و ایران نیز نتوانسته به طور کامل از این میدان همپای طرف قطری گاز برداشت کند.

میدان گازی پارس جنوبی (در قطر: گنبد شمالی) بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که در خلیج فارس و در آبهای سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر میدان گازی گنبد شمالی نام دارد. گفته‌می‌شود در صورت برداشت کامل گاز این میدان، انرژی ۱۰ سال کل ساکنان کره زمین تامین می‌گردد. به گفته مسئولان، قطر تاکنون با ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز خود از سال ۱۹۸۸(پایان جنگ ایران و عراق) توانسته است از پارس جنوبی (گنبد شمالی قطر) به عنوان بزرگ‌ترین میدان گازی جهان، برداشت کند. اما ایران با سرمایه‌گذاری ۴۰ تا ۷۰ (بهترین میزان)میلیارد دلاری در پارس جنوبی و عسلویه فاصله زیادی تا میزان برداشت قطری‌ها دارد.

 


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ