توزیع گاز کوپنی منتفی شد
تاريخ ارسال خبر : 18 ژانویه 2011 | ساعت 8:14 | کد خبر: 2910 | sv180 | چاپ این مطلب

اخیر با تصمیم جدید دولت، کالابرگهای توزیع شده فقط برای دریافت نفت سفید مورد استفاده قرار خواهد گرفت و عرضه کوپنی گاز مایع (ال.پی.جی) تا اطلاع ثانوی منتفی اعلام شده است.

مهر نوشت: رئیس جمهور در دستور اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از توزیع کالابرگ نفت سفید و گاز مایع در مناطق فاقد گاز شهری و روستایی سخن گفت و به وزارتخانه های نفت و کشور برای اجرای این طرح ضربتی ماموریتهای جدیدی واگذار کرد.

 از این رو برنامه ریزی برای توزیع بیش از ۶ میلیون قطعه کالابرگ نفت سفید و گاز مایع در ۳۷ منطقه پخش فرآورده های نفتی در ۳۲ استان کشور در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی قرار گرفت.
 اما اخیر با تصمیم جدید دولت، کالابرگهای توزیع شده فقط برای دریافت نفت سفید مورد استفاده قرار خواهد گرفت و عرضه کوپنی گاز مایع (ال.پی.جی) تا اطلاع ثانوی منتفی اعلام شده است.
 در همین حال شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با این تصمیم دولت باید یک سیلندر ۱۱ کیلوگرمی گاز مایع را در جایگاهها و مراکز فروشندگی سوخت مایع بدون دریافت کوپن و با قیمت ۳۴ هزار ریال به مردم عرضه کند.
 
جزئیات طرح صدور کارت سوخت خانواده
هم اکنون ثبت نام الکترونیکی اطلاعات خانوارهای ساکن مناطق فاقد گاز شهری و روستایی برای دریافت کالابرگ نفت سفید در حال انجام است و خانوارهای واجد شرایط تا چهار روز آینده برای ثبت نام فرصت دارند.
پیش بینی می شود با جمع آوری اطلاعات خانوارهای واجد شرایط از سال آینده به جای توزیع کوپن برای این دسته از مصرف کنندگان “کارت ویژه سوخت خانوار” صادر خواهد شد ضمن آنکه سوخت مایع مورد نیاز بخشهای کشاورزی، شیلات و برخی از کارخانجات کوچک هم با کارت هوشمند عرضه خواهد شد.
در حال حاضر مطالعات برای عرضه کارتی نفت سفید و گاز مایع در بخش غیر حمل و نقل در سطح شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی آغاز شده است و بر اساس برنامه زمان بندی با انتخاب پیمانکار پیش بینی می شود تا زمستان سال آینده این طرح جدید در سطح کشور قابلیت اجرایی پیدا کند.
براساس با برآوردهای انجام شده در سطح وزارت نفت در فاز اول اجرای این طرح حدود پنج میلیون قطعه کارت هوشمند سوخت ویژه خانوارها و برخی از مصرف کنندگان غیر حمل و نقلی صادر خواهد شد که از این تعداد فقط برای عرضه کارتی نفت سفید سه تا ۳٫۵ میلیون قطعه کارت هوشمند در نظر گرفته شده است.
 برآوردها نشان می دهد که با اجرای این طرح جدید علاوه بر امکان مدیریت بیشتر در توزیع، عرضه و مصرف فرآورده های مختلف نفتی از انحراف سوخت مایع و قاچاق آن به برخی از کشورهای همسایه جلوگری خواهد شد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ