عجیب ترین پل‌های جهان را بشناسید
تاريخ ارسال خبر : 3 آوریل 2012 | ساعت 22:58 | کد خبر: 10256 | sv104 | چاپ این مطلب

می‌توانید ۴ کیلومتر روی هوا رانندگی کنید؟ قطعه‌ای از پل آکاشی کایکو در ژاپن به طول بیشتر از۴کیلومتر میان ۲ پایه روی هوا آویزان است اما این تنها موضوع عجیب در میان پل‌های مدرن جهان نیست، این مطلب در مورد عجیب‌ترین پل‌های جهان را بخوانید، قطعا تحت تاثیر قرار می‌گیرید.

این پل‌ها هر کدام لقبی دارند: بزرگ‌ترین، طولانی‌ترین، شلوغ‌ترین و… همه این پل‌ها یک ویژگی مشترک دارند؛ اجداد ما حتی در رویای خود هم نمی‌توانستند آن‌ها را تصور کنند. این پل‌ها شگفتی‌های مهندسی و معماری هستند و در واقع شکل گرفتن هر کدام آن‌ها نشانگر قدرت و توانایی انسان است و البته تمام این پل‌ها هم جاذبه‌های گردشگری و قطب‌های جذب توریست هستند.


۱۶۵ کیلومتر روی هوا

طولانی‌ترین پل

دانی یانگ- کانشان گراندبریج،‌ چین

چینی‌ها قطب جدید مهندسی در جهان هستند. آن‌ها در سال‌های اخیر شماری از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل‌های جهان را ساخته‌اند و حالا در میان ۱۵ پل طولانی جهان ۱۱ پل در چین واقع است. در میان ۵ پل طولانی جهان ۳ تا از‌ آن‌ها در مسیر قطارهای مافوق سریع مسیر پکن- شانگهای واقع است. این مسیر که سالانه ۸۰میلیون نفر در آن تردد می‌کنند با بودجه ۳۳میلیارد دلاری ساخته شده است. پل دانی‌یانگ- کانشان در آغاز سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و با طول بیشتر از ۱۶۵ کیلومتری خود طولانی‌ترین پل جهان شد.طبیعی است که امکان حرکت با پای پیاده روی این پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سریع که با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند بسیار لذت‌بخش است. حالا و به لطف مسیر جدید و قطارهای مافوق سریع مسیر پکن- شانگهای که قبلا ۱۱ ساعت به طول انجامید ۵ ساعته طی می‌شود.


۴۰۰متر بالاتر از سطح زمین

مرتفع‌ترین پل

میلاوو و دالت، فرانسه

پل میلاوو پل چندان طولانی نیست، این پل در واقع ۲ تپه را به هم وصل می‌کند، اما مسئله این است که این ۲ تپه در جنوب فرانسه در یک معبر استراتژیک واقع شده‌اند معبر باریک میان جنوب فرانسه و اسپانیا، جایی که در تابستان‌ها صدها هزار مسافر راهی آن می‌شوند. این پل ساخته شد تا ترامیک سنگین‌ این مسیر را سبک کرده و راه را هم برای مسافران کوتاه کند.ساخت این پل ۱۷ سال (از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴) طول کشید. این پل از ارتفاع ۳۲۵ متری شروع می‌شود و به سمت بالا شیب اندکی دارد و در بلندترین نقطه ارتفاع این پل تا زمین ۴۱۰ متر است که آن را بدل به مرتفع‌ترین پل جهان کرده است. این پل جدا از این رکورد خود، منظره فوق‌العاده‌ای هم دارد. اگرچه عبور هیچ کس با پای پیاده از این پل مجاز نیست، اما یک مسابقه دوومیدانی به طول ۲۰‌کیلومتر در تابستان‌ها در این منطقه برگزار می‌شود که دونده‌ها کل مسافت پل را طی می‌کنند و از زیبایی فوق‌العاده آن لذت می‌برند.


۲۰میلیون آجر یعنی چقدر؟

بزرگ‌ترین پل آجری جهان

پل گلشنر ولی، آلمان

این پل تنها ۶۰۰متر طول دارد که در میان «ترین‌‌ها» در میان پل‌های جهان اصلا رقم زیادی محسوب نمی‌شود اما ویژگی این پل در واقع طول یا ارتفاع آن نیست بلکه مصالحی است که در ساخت آن به کار رفته. این پل که در آلمان شرقی و در منطقه ساکسونی واقع است با بیش از ۲۰میلیون عدد آجر ساخته شده. در حالی که اکثر پل‌های جهان از فلزات یا سنگ ساخته شده است انتخاب آجر، با توجه به گرانی آن انتخاب عجیبی است اما خب، وجود چند کارخانه آجرپزی در اطراف این منطقه توجیه می‌کند که چرا سازندگان آن این تصمیم را گرفته‌اند. در کنار مسیر ریل آهن این پل، مسیر پیاده‌روی هم وجود دارد که می‌توانید از آن عبور کنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید.


پل ۱۱۰ ساله

طولانی‌ترین پل سرپوشیده

هارتلند بریج، نیوبرانزویک کانادا

دولت کانادا در مورد ساخت پلی روی رودخانه سن‌جا%D


نظرات کاربران 

__(نظرات بسته شده اند,'kubrick')