حضور اشتون در ضیافت شام جلیلی
تاريخ ارسال خبر : 13 آوریل 2012 | ساعت 21:26 | کد خبر: 10921 | sv101 | چاپ این مطلب

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب با حضور در سرکنسولگری ایران در استانبول با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت وگو می‌کند.

خبرگزاری فارس: حضور اشتون در ضیافت شام جلیلی

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب (جمعه) با حضور در سرکنسولگری ایران در استانبول با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت وگو می کند.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیئت ایرانی شرکت کننده در نشست ایران و گروه ۱+۵ صبح امروز (جمعه) در رأس هیئتی وارد استانبول شد.

عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه و علی باقری معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی جلیلی را در این سفر همراهی می کنند.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ قرار است روز شنبه ۲۶ فروردین ماه با حضور هیئت‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، انگلیس، آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، آلمان و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول برگزار شود.

به دنبال انجام چندین دور مذاکرات فشرده بین معاونان سعید جلیلی و کاترین اشتون، دو طرف با برگزاری دور نخست گفت‌وگوها در روز شنبه ۲۶ فروردین ماه در استانبول و انجام دور بعدی آن در بغداد موافقت کردند.

همچنین قرار شد زمان برگزاری گفت‌وگوها در بغداد در پایان گفت‌وگوهای استانبول اعلام شود.

سعید جلیلی روز چهارشنبه ۲۳ فروردین در نشستی خبری ضمن اعلام آمادگی ایران برای گفت‌و‌گوهای موفق و رو به جلو برای همکاری‌های بیشتر ابراز امیدواری کرد طرف مقابل نیز با همین رویکرد وارد مذاکرات شوند تا این دور از گفت‌و‌گوها نتایجی داشته باشد که اعتماد ملت ایران را جلب کند.

جلیلی همچنین از ابتکارات جدید ایران در مذاکرات استانبول خبر داد و گفت: نمایندگان ایران با ابتکارهای جدید در مذاکرات شرکت خواهند کرد و امیدواریم کشورهای ۱+۵ نیز با رویکردهای سازنده وارد گفت‌و‌گو شوند.

براساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد که یک هیئت بلندپایه چینی به ریاست “ما ژائوشو” معاون وزیر خارجه در مذاکرات استانبول حضور خواهد یافت.

تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و یک دور نیز در استانبول برگزار شده است.

تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه  ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول نیز در بهمن ۱۳۸۹ میزبان دور بعدی گفت‌وگوها بود.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ