هند بزرگترین وارد کننده نفت از ایران شد
تاريخ ارسال خبر : 14 آوریل 2012 | ساعت 11:14 | کد خبر: 10969 | sv75 | چاپ این مطلب

آمارهای رسمی گمرک چین نیز نشان می دهد میزان واردات نفت این کشور از ایران طی ماه فوریه ۲۰۱۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است .

آمارهای یک موسسه تحقیقاتی نشان می دهد هند طی سه ماه نخست ۲۰۱۲ میلادی به بزرگترین وارد کننده نفت خام از ایران تبدیل شده است.

به گزارش فارس به نقل از رویترز موسسه تحقیقاتی پترو لوجیستیکس در ژنو در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد میزای واردات مستقیم نفت هند از ایران در سه ماه نخست ۲۰۱۲ میلادی به بیش از ۴۳۳ هزار بشکه در روز رسیده است .

این در حالی است که میزان واردات نفت چین از ایران در این مدت به کمتر از ۲۵۶ هزار بشکه در روز رسیده است . بر اساس این گزارش میزان واردات نفت هند در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۳ درصد رشد داشته است . هند در سه ماه نخست ۲۰۱۱ میلادی روزانه ۳۵۱ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است . این رقم به طور میانگین در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز به ۳۲۶ هزار بشکه در روز رسیده است .

این گزارش حاکی است اختلافات تهران و پکن بر سر نحوه پرداخت پول نفت صادراتی عامل اصلی کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران به چین به شمار می رود . اتحادیه اروپا و آمریکا قصد دارند از ابتدای جولای تحریمهای بیشتری را بر ضد صنعت نفت ایران اعمال کنند و فشار زیادی را بر مشتریان بزرگ نفت ایران وارد می کنند تا خرید و واردات نفت را کاهش دهند .

آمارهای رسمی گمرک چین نیز نشان می دهد میزان واردات نفت این کشور از ایران طی ماه فوریه ۲۰۱۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است .

واردات نفت چین از ایران طی سه ماه نخست امسال نیز با افت ۳۹٫۴ درصدی روبرو شده است .

هند زیر فشار شدید غرب قرار دارد تا واردات نفت از ایران را کاهش دهد . شرکت عصار با ۱۴۲ هزار بشکه در روز بزرگترین شرکت وارد کننده نفت هند از ایران به شمار می رود . این رقم در سه ماه نخست ۲۰۱۱ میلادی روزانه ۸۸ هزار بشکه رسیده است . میزان واردات نفت شرکت پالایشگاهی مانگلور هند از ایران نیز در این مدت به ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم نیز در مدت مشابه سال ۲۰۱۱ میلادی به بیش از ۱۶۲ هزار بشکه در روز رسیده بود .

بر این اساس میزان واردات نفت شرکت ایندین اویل نیز در سه ماه نخست ۲۰۱۲ میلادی از ایران به بیش از ۸۵ هزار بشکه در روز رسیده است . این رقم در مدت مشابه سال قبل به کمتر از ۱۱ هزار بشکه در روز می رسید .


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ