هشدار بانک مرکزی درباره خطر بی‌اثر شدن یارانه‌ نقدی با گرانی‌ها
تاريخ ارسال خبر : 18 آوریل 2012 | ساعت 11:04 | کد خبر: 11170 | sv88 | چاپ این مطلب

بانک مرکزی در گزارشی نسبت به خطر بی اثر شدن یارانه‌های نقدی با افزایش تورم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و کاهش سطح رفاه مردم و افزایش شکاف طبقاتی هشدار داد.

خبرگزاری فارس: هشدار بانک مرکزی درباره خطر بی‌اثر شدن یارانه‌ نقدی با گرانی‌ها

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بانک مرکزی اخیراً در یک گزارش رسمی به تحلیل قانون هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر سطح رفاه زندگی مردم پرداخت و نوشت: اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در فصل پایانی سال ۸۹ بهبود اندک در وضعیت هزینه سالانه ناخالص خانوارها ایجاد کرده است.

در این گزارش آمده است: انتظار می رود با توجه به اینکه دهک های بالای درآمدی برای رفع احتیاجات خود با محدودیتهای مالی روبه‌رو نیستند، یارانه های نقدی اثر چندانی بر روی مخارج واقعی این خانوارها نداشته و فقط اثر تورم هزینه های جاری خانوارها را خنثی نماید.

بانک مرکزی افزود: دهکهای پایین تر به دلیل محدودیتهای شدید درآمدی برای رفع احتیاجات خود به یارانه های نقدی متکی هستند.

در ادامه این گزارش تصریح شد: کاهش ضریب جینی (شکاف طبقاتی) در کشور تا زمانی ادامه خواهد یافت که تورم ناشی از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به میزانی نباشد که همه یارانه‌های نقدی را برای جبران افزایش قیمتها جذب کند، در غیر این صورت افزایش مجدد ضریب جینی دور از انتظار نخواهد بود.

بانک مرکزی در بخش دیگری از این گزارش اذعان کرد که در دو سال گذشته افزایش ضریب حقوق کارمندان و کارگران کمتر از نرخ تورم بوده است و این مساله موجب کاهش سطح رفاهی آنها شده است.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ