سلطان وعده
تاريخ ارسال خبر : 8 می 2012 | ساعت 16:43 | کد خبر: 12384 | sv86 | چاپ این مطلب

بیشتر اهداف و برنامه ها با یک چالش مبنایی مهم روبرو هستند که همان “نیروی انسانی کاملاً کیفی” است. یعنی نیروی انسانیِ باشخصیت، باصداقت و راستگو، ارزشمند و دارای نگرش هایی جامع و مثبت؛ وقتی برنامه ها و اهداف از این مبنا، دارای نقصان باشند با موفّقیت همراه نخواهد بود و از این جاست که وعده گرایی باب می شود.

وعده ها و شعارها را می توان از ابعاد گوناگون بررسی کرد، در دنیای سیاست و اداره مملکت از دیرباز شاهدیم که احزاب و افراد چگونه بر مطالبات مردم موج سواری می کنند.

آنها این هنر را دارند که نیازهای مردم را در زمینه های مختلف مالی و اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، مبارزه با سرمایه داری، عدالت خواهی، شناسائی کنند و بعد وعده ها و شعارهایشان را براساس آن نیاز اعلام دارند، هرچند این وعده های غیرعملیاتی همان طور که گفته شده در کوتاه مدّت کاربرد دارد امّا بعد از آن مطالبات و توقّعات مردم را بالا می برند و در درازمدّت برای دولت مخاطره انگیز و برای نظام مضرند.

به عنوان مثال رئیس جمهور محترم در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۰ اعلام فرمود به هرخانوار ایرانی یک قطعه زمین ۱۰۰۰ متری به-صورت رایگان تعلق می گیرد تا خانواده ها در آن باغ میوه و بنای مسکونی برای خودشان احداث کنند. ایشان فرمود: إن شاءالله این طرح تا پایان سال آماده و در ۱۰ الی ۱۵ منطقه به طور آزمایشی اجرا می شود. از زمان اعلام طرح تاکنون سخنی از اجرای آن به میان نیامده است.

پول نفت بر سر سفره های مردم

یا در آبان ماه سال ۱۳۸۵ رئیس جمهور محترم از توزیع سهامی با نام سهام عدالت در میان مردم خبر داد و اظهار کرد «در سالهای گذشته همه ملّت عادلانه از ثروت کشور بهره مند نبودند و به دلایل گوناگون بین طبقات مختلف جامعه فاصله ایجاد شده بود». به همین دلیل وعده دادند با ایجاد سهام عدالت، بازنشستگان و افراد تحت تکفّلشان، هرکدام یک برگه یک میلیون تومانی سهام عدالت دریافت خواهندکرد.

ازآنجایی که یک بار سود پرداخت شده سهام عدالت به بخشی از سهامداران پیش از انتخابات سال ۸۸ صورت گرفته است. این موضوع شائبه تبلیغاتی سهام عدالت با طعم سیب زمینی را به همراه داشت!

بازخوانی تعدادی از وعده هائی که داده شد و اجرا نشده است خالی از لطف نیست:
تامین آب آشامیدنی آبادان
تأمین آتیه مهر با واریز یک میلیون تومان به حساب هر نوزاد
۳ برابر شدن یارانه ها
آزادسازی ساحل دریای خزر
کارت خرید اعتباری کارکنان دولت
تعطیلی پنجشنبه ها
شایسته سالاری
پول نفت سر سفره های مردم (که بعدها گفت من نگفتم!)
کاهش شهریه دانشگاه آزاد
ریشه کن سازی بیکاری با ایجاد سالانه ۲٫۵ میلیون شغل
منع فامیل بازی
حفظ بیت المال
افشای اسامی مفسدین اقتصادی
برخورد با مفسدین حتی اگر از اطرافیانش باشند
پایین آوردن قیمت دلار تا حد زیر ۱۰۰۰ تومان
حل کامل مشکل مسکن
و … .

سلطان وعده

حدود صدسال پیش مردی در حال مطالعه روزنامه متوجه شد نام او به اشتباه در ستون ترحیم آورده شده-است. شوکه شد، امّا بعد خواست بفهمد مردم در موردش چه گفته اند. در آگهی ترحیم نوشته شده بود: «مرگ سلطان دینامیت، او تاجر مرگ بود! این مرد کسی بود که دینامیت را اختراع کرده بود» و وقتی جمله را دوباره خواند با خود گفت: «آیا این همان جمله ای است که قراراست پس از مرگ درمورد من گفته شود؟» همان لحظه تصمیم جدیدی گرفت و از آن روز به بعد تلاش کرد برای صلح کارکند. سلطان دینامیت همان آلفرد نوبل بود که امروز با «جوایز بزرگ نوبل» یاد می شود.

به راستی تاریخ از احمدی نژاد با چه عنوانی یاد خواهد کرد؟!


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ