تحریم نفت ایران از مذاکرات رسمی وزرای خارجه اروپا حذف شد
تاريخ ارسال خبر : 14 می 2012 | ساعت 23:06 | کد خبر: 13045 | sv75 | چاپ این مطلب

امروز یک دیپلمات اروپایی از عدم پرداختن وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بررسی مجدد تحریم خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی خبر داد و گفت: موضوع ایران در این جلسه حتی مطرح هم نشد. در این مقطع زمانی احیای موضوع تحریم یک اشتباه سیاسی ناخرسند کننده است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جلسه رسمی روز دوشنبه موضوع منع خرید نفت از ایران را از دستور کار خارج کردند.

به گزارش مهر به نقل از “پلتز”، امروز یک دیپلمات اروپایی از عدم پرداختن وزیران امور خارجه کشورهای عضو  اتحادیه اروپا به بررسی مجدد تحریم خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی خبر داد.

به گزارش این سایت انگلیسی، وقتی که از این دیپلمات سوال شد که آیا موضوع ایران در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفت، گفت : موضوع ایران در این جلسه حتی مطرح هم نشد.

به گفته این دیپلمات که نامش فاش نشده است قبل از آغاز دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران وگروه ۵+۱ که قرار است در بغداد برگزار شود ایران از طرفها خواسته است تا از اعمال تحریم های بیشترعلیه ایران خودداری کنند تا آسیبی به روند مذاکرات وارد نشود.

وی در ادامه گفت : در این مقطع زمانی احیای موضوع تحریم یک اشتباه سیاسی ناخرسند کننده است.

 لازم به ذکر است در اسفند ماه اتحادیه اروپا در اقدامی خصمانه با لابی دولت انگلیس تحریم نفتی ایران را تصویب کرد که بر اساس آن قرار شد خرید نفت ایران از سوی این کشورها از اوایل تابستان امسال متوقف شود. اما در پی هشدارهای جمهوری اسلامی ایران و از آنجایی که در صورت اجرای این تحریم ،اقتصاد ضعیف بسیاری از این کشورها اوضاع وخیم تری پیدا خواهد کرد این کشورها اعلام کردند احتمال دارد در اول جولای (۱۱ تیرماه) در خصوص اجرایی کردن این تحریم تجدید نظر کنند.

همچنین سه هفته پیش، اتحادیه اروپا تصمیم گیری درباره ممنوعیت کامل واردات نفت ایران را یک ماه به تاخیر انداخت که این اقدام از اختلاف و دودستگی میان اروپایی ها در خصوص تحریم تهران و وابستگی آنها به نفت کشورمان حکایت می کرد.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست سه هفته پیش خود در لوکزامبورگ، تصمیم گیری در خصوص ممنوعیت واردات نفت از ایران را که باید از ابتدا جولای اجرا می شد، تا پایان می(۱۱ خرداد) به تاخیر انداختند.

یک دیپلمات بلندپایه اروپایی اعلام کرده بود تاخیر در تصمیم گیری برای ممنوعیت واردات نفت از ایران بنا به درخواست ایتالیا و یونان صورت گرفت که از این می ترسند که ممنوعیت واردات نفت از ایران به افزایش هزینه های آنها برای تامین نیازهای انرژی خود منجر شود که این مسئله سبب ایجاد مانع در برابر اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی شدید آنها در زمینه هزینه های بودجه می شود که این کشورها را از مانور برای خرید منابع انرژی دیگر محروم می کند.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ