یورو در آستانه فروپاشی/ سران اروپا احتمال خروج یونان از یورو را تائید کردند
تاريخ ارسال خبر : 15 می 2012 | ساعت 10:27 | کد خبر: 13089 | sv98 | چاپ این مطلب

با ادامه بحران سیاسی در یونان و عدم توان این کشور در تشکیل دولت، روز گذشته سران اروپایی احتمال خارج شدن یونان از پول واحد اروپایی را تائید کردند.

خبرگزاری فارس: یورو در آستانه فروپاشی/ سران اروپا احتمال خروج یونان از یورو را تائید کردند

به نقل از روزنامه گاردین، پس از آنکه روز گذشته سران اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل احتمال خروج یونان از پول واحد اروپایی را تائید کردند، بازارهای مالی خود را برای مواجه با ضربات ناشی از این اتفاق آماده می‌کنند.

با پیچیده‌تر شدن اوضاع در یونان بر سر تعیین دولت در این کشور، سران اتحادیه اروپا برای اولین بار سنت‌شکنی کرده و احتمال کناره‌گیری یونان از پول واحد اروپایی را تائید کردند.

احزاب مختلف در یونان هنوز نتوانسته‌اند برای تشکیل کابینه به توافق و ائتلاف دست یابند، و همین امر این احتمال را قوت بخشیده که انتخابات مجدد در یونان برگزار شود. دیروز بازارهای نفت، طلا، و یورو به دلیل احتمال به قدرت رسیدن حزب مخالف با سیاست‌های ریاضتی در یونان با افت مواجه بودند، چراکه در صورت حمایت مردم از این حزب، اختلافات یونان و شرکای اروپایی آن‌ها به حداکثر خواهد رسید.

از سوی دیگر برخی از سران اروپایی نسبت به خروج یونان از یورو و تبعات احتمالی آن هشدار داده‌اند. “جورج آزبون” وزیر دارایی انگلیس یکی از کسانی است که نسبت به آسیب‌هایی که اقتصاد اروپا به تبع خروج یونان از یورو می‌بیند، هشدار داده است.

رئیس‌جمهور یونان همچنان به تلاش خود برای توافق با احزاب و تشکیل دولت ائتلافی ادامه می‌دهد، با این حال وی نیز تنها تا روز پنج‌شنبه برای انجام این کار زمان دارد و در صورت عدم موفقیت در این امر، انتخابات پارلمان در یونان مجددا تکرار خواهد شد. پیروزی احزاب مخالف سیاست‌های ریاضتی می‌تواند به فروپاشی پول واحد اروپایی منجر شود.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ