بی خبری مردم از جیب ، اموال و حساب بانکی مسئولان
تاريخ ارسال خبر : 15 می 2012 | ساعت 10:57 | کد خبر: 13107 | sv57 | چاپ این مطلب

همین چند روز پیش بود که فرانسوا اولاند رییس جمهوری منتخب فرانسه لیست دارایی های خود را اعلام کرد . اولاند که از امروز ( سه شنبه ) رسما به عنوان رییس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه مستقر خواهد شد همانند اسلاف خود لیست دارایی ها و حقوق ماهانه خود را اعلام کرد.

در بسیاری دیگر از کشورهای جهان نیز معمولا عالی ترین مقامات حکومتی لیست دارایی های خود را اعلام می کنند و مردم دقیقا می دانند که حقوق ماهانه روسای جمهور ، نخست وزیران ، وزرای کابینه ، نمایندگان پارلمان و… چقدر است.

اما در ایران اوضاع به گونه دیگری است . طبق قانون کشور ما رییس جمهور ، وزرا و معاونان رییس جمهور باید پیش و پس ازتصدی پست خود لیست دارایی های خود را برای بررسی به رییس قوه قضاییه ارایه کنند و ظاهرا از نظر قانونی الزامی برای اعلام عمومی این مساله وجود ندارد.

همچنین در کشور ما مشخص نیست که دقیقا رییس جمهوری و وزرا چقدر حقوق ماهانه می گیرند . هنوز مشخص نیست که دلیل این ابهام و پرده پوشی چیست ؟ می توان حدس زد که حقوق ریاست جمهوری در کشور ما از بسیاری دیگر از کشورها پایین تر است اما مشخص نیست که چرا نباید مردم بدانند که رییس جمهورشان دقیقا چه میزان حقوق می گیرد.

این عدم شفافیت و ابهام هیچ توجیه منطقی ندارد و بهتر است در کشور ما نیز همچون بسیاری دیگر از کشورها دقیقا مردم بدانند که رییس جمهوری ، وزرا و نمایندگان مجلس و استانداران و دیگر مقامات عالی رتبه کشوری چه میزان حقوق ماهانه دریافت می کنند.

مثلا در همین فرانسه به دلیل شفاف بودن میزان حقوق دریافتی رییس جمهوری ، این مساله هم مشخص شد که نیکولا سارکوزی رییس جمهوری پیشین این کشور حقوق ماهانه خود را بیش از ۱۷۰ درصد افزایش داده است و در انتخابات اخیر یکی از انتقادات رقبای سیاسی وی از او ، همین مساله بود.

رسیدن به مناصب عالیه سیاسی مواهب فراوانی دارد ولی در کنار همین مواهب ،رجال و مقامات سیاسی باید هزینه هایی نیز بپردازند که یکی از این هزینه ها تحمل انتقادات بی رحمانه و نیز شفاف شدن میزان دارایی های فرد سیاستمدار و حتی خانواده و منصوبان نزدیک اوست.

اما به نظر می رسد در کشور ما رجال و مقامات سیاسی تماما در پی برخورداری از مواهب مناصب سیاسی هستند و حاضر نیستند همچون هم صنفان خود در دیگر نقاط جهان هزینه های کسب مناصب سیاسی خود را نیزبپردازند.

همچنین باید در نظر داشت که اساسا یکی از دلایل وجود مفاسد اقتصادی کلان در کشور ما نیز در همین عدم شفافیت ها است . وقتی رییس جمهوری به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور در اقدامی داوطلبانه میزان دارایی ها و حقوق ماهانه و درآمدهای ماهانه ( علاوه بر حقوق ماهانه) خود را اعلام کند و دیگر زیر دستان خود را نیز موظف به این کار کند زمینه لازم برای ایجاد شفافیت، تنویر افکار عمومی ، پایان بخشیدن به برخی شایعات بی مورد و در نهایت کاهش زمینه های فساد اقتصادی فراهم تر می شود.
 
و نکته پایانی اینکه چرا مردم ایران می توانند از میزان حقوق دریافتی روسای جمهور و مقامات سیاسی دیگر کشورها مطلع شوند اما از دانستن میزان حقوق ماهانه و دارایی های مقامات کشور خود محروم هستند؟


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ