مرگ پسر ۱۶ ساله آمریکایی و صدور حکم ۳۰۰ میلیون دلاری علیه ایران و سوریه
تاريخ ارسال خبر : 17 می 2012 | ساعت 11:23 | کد خبر: 13344 | sv87 | چاپ این مطلب

“رمزی کلارک” وزیر دادگستری پیشین آمریکا ، وکیل سوریه در این دادگاه بود. هنوز اعلام نشده است که آیا دولت ایران نیز در این دادگاه وکیل مدافعی داشته است یا خیر؟

 

یک دادگاه آمریکایی، ایران و سوریه را به پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار غرامت محکوم کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، این دادگاه در واشنگتن در واکنش به شکایت یک خانواده آمریایی ساکن فلوریدا صادر کرده است؛ پسر ۱۶ ساله این خانواده در انفجار سال ۲۰۰۶ در اسرائیل کشته شده بود. در آن زمان جنبش مقاومت جهاد اسلامی مسؤولیت این عملیات انتحاری را برعهده گرفت.

روزنامه میامی هرالد نیز با اعلام این خبر نوشت: این انفجار انتحاری در آوریل ۲۰۰۶ در رستورانی در شهر تل آویو روی داد و منجر به مرگ ۱۱ نفر شد.

براساس قوانین آمریکا شهروندان این کشور می توانند علیه حکومت های خارجی در زمینه موضوعات تروریستی، شکایت و درخواست خسارت کنند.

قاضی این دادگاه گفته است:کل مبلغ حکم ۳۳۲ میلیون دلار است که ۳۰۰ میلیون دلار از این مبلغ غرامتی است که ایران و سوریه باید آن را بپردازند. تحقیقات دولت آمریکا ثابت می کند که این دو کشور از جنبش جهاد اسلامی، حمایت مالی می کنند.

قاضی رویس لامبرس ادامه داد: هنگامی که حکومت کشوری تصمیم می گیرد از تروریسم به عنوان یک ابزار استفاده کند این حکومت ها مصونیت خود را از دست می دهند و لایق محکومیت هستند.

“رمزی کلارک” وزیر دادگستری پیشین آمریکا و وکیل سوریه در این دادگاه نیز گفت که این شکایت بی اساس است و منشور سازمان ملل متحد را نقض می کند.

کلارک قبلا در هنگام محاکمه صدام رئیس جمهور پیشین عراق در بغداد نیز وکالت وی را برعهده داشت.

برغم اینکه قانون فدرال آمریکا اجازه می دهد در دارائی های بلوکه شده کشورها در آمریکا دخل و تصرف شود و براساس احکام قضایی،  جریمه های شاکیان از این دارائی های بلولکه شده کسر شود اما این اقدام با موانع بسیاری روبه رو می شود.

هنوز اعلام نشده است که آیا دولت ایران نیز در این دادگاه وکیل مدافعی داشته است یا خیر.

حکومت ایران بارها در دادگاه های آمریکا به بهانه مرگ شهروندان آمریکایی در سرزمین های اشغالی و لبنان، محکوم به پرداخت غرامت شده است.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ