توافقی که تاوانش پایان زندگیست
تاريخ ارسال خبر : 11 جولای 2020 | ساعت 9:12 | کد خبر: 36635 | sv1,242 | چاپ این مطلب

“عسلویه نیوز” ازدواج فرصتی برای باهم بودن و شراکت در لحظه‌های ناب یکدیگر است و کسانی در آن به مدال موفقیت دست می‌یابند که در زمین زندگی اخلاق‌مدار بوده و خودخواهی و غرور در وجودشان جای نداشته باشد. اما گاهی در صحنه زندگی شرایطی پیش می‌آید که دختر و پسری که روزی با هزاران شور و امید ساختن کاخ آرزوهایشان دل به مهر یکدیگر بسته‌اند، اینک با بروز مشکلات و اختلافاتی که در بیشتر موارد چندان حائز اهمیت نیست، از همدیگر خسته شده و دیگر قادر به تحمل شرایط موجود و شریک لحظه‌های زندگی‌شان نیستند.

امروز آمار بالای طلاق های توافقی نگران کننده است، چرا که در جامعه اسلامی، خانواده نهادی ارزشمند برای رسیدن به آرامش، تربیت فرزندان و رشد و شکوفایی است و از هم پاشیدن آن،از فروپاشی ارزش های اجتماعی و تربیتی جامعه حکایت دارد. ‏

یکی از مشکلات طلاق های توافقی این است که در این گونه طلاق ها، زوجین خانواده ها را مطلع نمی کنند و خانواده و بستگان وقتی متوجه ماجرا می شوند که کار تمام شده است و از این رو پادرمیانی برای حل مشکل دیگر فایده ای ندارد. ‏

طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی به حساب می‌آید که صدمات جبران ناپذیری را نه فقط برای زن و مرد و فرزندان، بلکه بر جامعه وارد می‌کند. در ادامه معایب ، مضرات و دلایل طلاق توافقی مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

این نوع از طلاق و در مجموع پدیده طلاق، تبعات بسیار ناگواری از جمله ؛ ارتکاب به جرم و بزهکاری، آسیب های اجتماعی،‌ مشکلات روحی و جسمی که نمونه آن از هم پاشیدن بنیان خانواده، سرگردان شدن فرزندان طلاق و وجود افت تحصیلی و شخصیتی برای آنهاست، بالا رفتن تعداد زنان مطلقه در جامعه که عمدتا فاقد شغل و درآمد بوده و حاکمیت مکلف به تأمین مالی و حمایت از این‌گونه افراد در جامعه است.

امروز ماهواره ها و فضای مجازی در افزایش طلاق بویژه طلاق های توافقی بی تقصیر نیستند و در واقع از طریق ابزار ماهواره، طلاق توافقی و فرهنگ غربی در میان زوجین رواج پیدا می کند. البته عدم آگاهی، کم بودن شناخت قبل از ازدواج زوجین از یکدیگر، اعتیاد به مواد مخدر، بالا رفتن سطح توقعات و پایین آمدن سطح تحمل زوج های جوان و مهارت های زندگی، از مهم ترین دلایل طلاق های توافقی است.

طبق بررسی های انجام شده در طلاق توافقی، زنان مهم ترین دلایل خود را برای طلاق، فحاشی و ضـرب وشتم شوهر، دخالت خانواده شوهر، خیانت شوهر، داشتن اختلاف نظرهای فرهنگی، اختلاف سنی زیاد، ازدواج تحمیلی و نداشتن آشنایی کافی قبل از ازدواج برشمرده اند. و در مقابل مردان نیز مهم ترین دلایل خود را برای جدایی به این صورت بیان کرده اند: علاقه نداشتن به زن، اقدامات خودسرانه زن، بدبینی به زن، تمکین نکردن و ناسازگاری زن، پایبند نبودن به اصول اخلاقی، نداشتن تفاهم، توقعات بیجای زن، بی اعتمادی نسبت به شوهر و رفتارهای نامعقول زن.

بنابراین با توجه به اینکه طلاق منفورترین حلال خداوند است و موجب از هم پاشیدگی زندگی زوجین، سرگردانی فرزندان در صورت داشتن فرزند و افت تحصیلی و شخصیتی آنها می‌شود، می بایست همه مسئولین فرهنگی با برنامه ریزی های مناسب جهت کاهش موضوع در این زمینه وارد شوند./انتهای پیام-حسین دهقان زاده

🌐 *جهت اطلاع از آخرین اخبار شهرستان به کانال جدید عسلویه نیوز بپیوندید*
*https://t.me/assaluyehnews*

🌐 *به واتساب عسلویه نیوز بپیوندید*
*https://chat.whatsapp.com/ICNagEEXqM56G8doMX3QHn*
🌐 *به صفحه انستگرام ما بپیوندید*
*instagram.com/assalouyehnews.official*


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ