بخش دریایی ۵ فاز جدید پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد
تاريخ ارسال خبر : 17 مارس 2012 | ساعت 11:13 | کد خبر: 9113 | sv98 | چاپ این مطلب

موسی سوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در عسلویه اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادی پیشرفت بسیار خوبی در میدان گازی پارس جنوبی به عنوان پیشانی جهاد اقتصادی شاهد بوده‌ایم و به موفقیت‌های ارزنده‌ای در این منطقه رسیدیم.

 

وی افزود: کشور رقیب قطر با وجود اینکه از سال‌ها قبل از ایران کار خود را آغاز کرده ولی هم‌اکنون شاهد تلاش خوب جمهوری اسلامی برای رسیدن به برداشت برابر از این میدان هستیم و هر چه جلوتر می‌رویم این فاصله کمتر شده است.

 

مدیرعامل نفت و گاز پارس با اشاره به شایعاتی که در مورد برداشت چند برابری قطر از پارس جنوبی مطرح شده با رد این شایعات خاطرنشان کرد: قطر کمتر از دو برابر ایران از پارس جنوبی برداشت می‌کند و برداشت چند برابری به هیچ وجه صحت ندارد و شایعه‌پردازی است.

 

سوری تصریح کرد: روزانه ۲۹۳ میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک از سوی ایران برداشت می‌شود و در سال جاری شاهد شکسته شدن رکورد برداشت گاز در این میدان بوده‌ایم که بدون تردید در سال ۹۱ با وارد مدار شدن سه پالایشگاه جدید، میزان برداشت گاز ایران به مراتب بیشتر می‌شود.

 

وی یادآور شد: سال گذشته ۸۳ میلیارد مترمکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت کردیم و این درحالی است که در سال قبل از آن ۷۷٫۵ میلیارد مترمکعب برداشت داشته‌ایم و امسال قطعا میزان برداشت گاز به مراتب بیشتر شده است.

 

 مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از پیشرفت فیزیکی مناسب پنج فاز پارس جنوبی خبر داد و افزود: فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی و همچنین فازهای ۱۵ و ۱۶ و همچنین فازهای ۱۷ و ۱۸ در وضعیت مناسبی از پیشرفت قرار دارند که در اواسط سال آینده وارد مدار تولید می‌شوند.

 

سوری اذعان داشت: فازهای بخش دریایی این پنج فاز میدان مشترک پارس جنوبی از نیمه دوم سال آینده تا پایان سال با بهره‌برداری از یک سکو در هر فاز به تولید خواهد رسید.

 

وی گفت: باید روند تلاش و فعالیت در این میدان مشترک با تمام توان تداوم یابد و نباید فرصت‌ها را هدر دهیم.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ