توضیحات هاشمی درباره”مذاکره با آمریکا” : اگر حرفم ایراد داشت امام می گفت
تاريخ ارسال خبر : 6 آوریل 2012 | ساعت 15:25 | کد خبر: 10482 | sv93 | چاپ این مطلب

این بحث بر اساس نامه سری امام خمینی (ره) بیان شد. امام (ره) در زمان حیات خود پنج مورد را حل کرد ولی دو مورد مذاکره با آمریکا و مصر باقی مانده و من فقط به آن موارد اشاره کرده‌ام.

اعضای خط امام رهبری (ره) مجلس شورای اسلامی با آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.

به گزارش ایلنا، علی اکبر اولیا نماینده مردم یزد و صدوق در رابطه با دیدار اعضا خط امام رهبری (ره) مجلس شورای اسلامی با آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: در دیدار امروز پیرامون مطلبی که آیت الله هاشمی رفسنجانی در رابطه با مذاکره با آمریکا مطرح کرده بوند و سال تولید ملی و حمایت از سرمایه کار داخلی بحث و تبادل نظر انجام شد.هاشمی

وی در ادامه تصریح کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در رابطه با صحبت‌های خود در رابطه با مذاکره با آمریکا گفت این بحث بر اساس نامه سری امام خمینی (ره) بیان شد که در زمان حیات امام (ره) به هاشمی نوشته شده بود که در آن نامه بحث رابطه با عربستان و انجام مجدد مناسک حج و مذاکره با مصر و آمریکا و تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود.

هاشمی در رابطه با صحبت های خود در رابطه با مذاکره با آمریکا گفت: امام (ره) در زمان حیات خود پنج مورد را حل کرد ولی دو مورد مذاکره با آمریکا و مصر باقی مانده و من فقط به آن موارد اشاره کرده‌ام.

وی همچنین تصریح کرد: در دیار با هاشمی همچنین در رابطه با نام گذاری سال جدید نیز صحبت‌هایی بیان شد و هاشمی بیان کرد که باید کاری کرد تا این نامگذاری‌ها در حرف باقی نماند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هاشمی معتقد است برای تحقق و پیشرفت در بحث کار و اشتغال می‌بایست روابط خود را با کشورهای جهان بهتر از گذشته کنیم.

فاضل موسوی نیز  در گفتگو با مهر گفت: در این جلسه یکی از حاضران در خصوص صحبت های اخیر هاشمی رفسنجانی در مورد رابطه با آمریکا سوال کرد که وی در پاسخ گفت که در زمان حیات حضرت امام خمینی (ره) نامه ای به ایشان نوشتم که من در ۷ مورد به مهمترین مسائل و مشکلات آن زمان اشاره کردم و از امام خواستم که به این مسائل رسیدگی کنند و مشکلات حل شوند چرا که اگر در حیات شما این مسائل حل نشود، اتفاقاتی را به بار می آورد.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس با بیان اینکه هاشمی در این دیدار معتقد بود، حرفهایش در مورد رابطه با آمریکا چیز جدیدی نیست و من حدود ۲ ماه پیش با فصل نامه ای صحبت کردم که متأسفانه برخی در حال حاضر در مورد آن جنجال آفرینی کردند.

موسوی گفت: هاشمی در این دیدار تأکید داشت انتظار نداشتم واکنش ها به سخنانم در مورد رابطه با آمریکا در این حد باشد و جنجال آفرینی به بار بیاورد.

وی تصریح کرد: در این دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اعضای فراکسیون اقلیت گفت که اگر بحث هایم در مورد رابطه با آمریکا در آن نامه مورد ایراد بود، حتما حضرت امام در همان زمان پاسخ من را می دادند.

عضو فراکسیون اقلیت با بیان اینکه در این دیدار سخنی در خصوص انتخابات مجلس نهم مطرح نشد، گفت: محوریت این دیدار در مورد نامه هاشمی به امام خمینی (ره) بود که وی ۷ موضوعی که در نامه اش به امام آمده بود را در این دیدار تشریح کرد.

نماینده مردم خدابنده ادامه داد: هاشمی در مورد رابطه با آمریکا بحث را به صورت تشریحی باز کرد و گفت؛” ایران مرکزیت یک فکر و اندیشه را در جهان اسلام دارد و در اطراف ایران کشورهای اسلامی زیادی وجود دارد، لذا باید با کشورهای اطراف مدارا داشته باشیم و به گونه ای نشود که رابطه مان با کشورهای اطراف در حداقل باشد.”

وی تأکید کرد: هاشمی رفسنجانی در این دیدار معتقد بود رابطه خوب با همسایگان فشارها به کشور را کمتر می کند.

موسوی با تأکید بر اینکه هاشمی از تحریم ها و فشارهای اخیر به کشورمان اظهار نگرانی بسیار زیادی داشت، گفت: وی معتقد بود اگر در مجموعه نظام تعامل خوبی در مورد روابط خارجی صورت گیرد می توان به آینده امیدوار بود.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس موضوع تولید ملی را از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه عنوان کرد و افزود: هاشمی رفسنجانی اعتقاد داشت اگر در مجموعه نظام همکاری جدی صورت گیرد می توان تحقق تولید ملی و کار ایرانی را انتظار داشت و باید همه کمک کنند تا تولید ملی و اشتغال محقق شود. ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری خارجی و ایجاد روابط مناسب با همسایگان محقق می شود.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ