تجاوز جنسی وحشیانه‌ی نیروهای قذافی به زنان
تاريخ ارسال خبر : 30 می 2011 | ساعت 22:09 | کد خبر: 4939 | sv67 | چاپ این مطلب

عسلویه نیوز” یک روانپزشک کودکان که برای کمک به کودکان جنگ‌زده به اردوگاه مهاجرین جنگی رفته بود، حین صحبت‌هایش با زنان آواره متوجه می‌شود که تعدادی از آنها توسط سربازان وفادار به معمر قدافی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

خانم دکتر سی‌هام سرغوه می‌گوید: «دو ماه پیش یک زن ماجرای مورد تجاوز قرارگرفتن‌اش را برایم تعریف کرد. پس از آن با چند مورد دیگر نیز برخورد کردم».

دکتر سرغوه سپس تصمیم می‌گیرد سوالی در زمینه آزار جنسی را در یک پرسش‌نامه گنجانده و بین آورگان جنگی تقسیم کند. وی ۷۰ هزار پرسش‌نامه را در اردوگاه‌های آوارگان جنگی پخش می‌کند که ۵۹ هزار نفر به آن جواب می‌دهند.

از میان افرادی که به پرسش‌نامه جواب داده‌اند، ۲۵۹ نفر بطور مشخص اعلام کرده‌اند که قربانی تجاوز جنسی شده‌اند. تعدادی از زنان برای اینکه شناخته نشوند، پرسش‌نامه را امضا نکرده‌اند. اما تعدادی از زنان در پشت برگه‌ی پر‌سش‌نامه ماجرا را به تفصیل توضیح داده‌اند.

قربانیانی که مهر سکوت بر لب زده‌اند
به گزارش “دویچه‌وله” دکتر سرغوه معتقد است، با توجه به ساختار اسلامی – سنتی جامعه لیبی و ترس زنان و خانواده‌ها از “بی‌آبرویی” ناشی از تجاوز جنسی، بسیاری از قربانیان مهر سکوت بر لب زده‌اند. وی تعداد واقعی قربانیان آزار جنسی را بسیار بیشتر از مواردی می‌داند که تاکنون ثبت شده است.

این تحقیقات می‌تواند به‌عنوان اسناد مهمی در دادگاه بین‌المللی جرائم و جنایات جنگی در لاهه مورد استفاده قرار گیرد. لوئیز مورنو اوکامپو، دادستان دادگاه لاهه، قبلا اعلام کرده بود که شواهدی در دست دارد مبنی براینکه رژیم معمر قذافی مرتکب جنایت علیه بشریت شده است که شامل تجاوز و آزار جنسی  زنان نیز هست.

پیش از انجام این تحقیقات، جهانیان از سرنوشت «امان العبیدی» باخبر شده بودند. وی روز ۲۶ ماه مارس سال جاری با حضور در هتل محل سکونت خبرنگاران خارجی در طرابلس، پرده از نمونه‌ای از جنایات نیروهای دولتی برداشت و مدعی شد که در یک ایستگاه بازرسی به کرات مورد تجاوز قرار گرفته است.
العبیدی بلافاصله بازداشت شد ولی با دادن تعهد برای سکوت از زندان آزاد گردید. وی بعدا موفق شد به صورت مخفیانه از لیبی به خاک تونس فرار کند.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ