پاسخ ایران به جوسازی رسانه‌های آمریکایی درباره حق غنی سازی کشورمان
تاريخ ارسال خبر : 3 ژوئن 2012 | ساعت 21:45 | کد خبر: 14471 | sv66 | چاپ این مطلب

در پی ادعای برخی رسانه‌های آمریکایی مبنی بر عدم شناسایی حق غنی سازی برای کشورها در معاهده ان.پی.تی، دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد، به این ادعاها پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، دو روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز در سرمقاله‌های خود مدعی شدند که در معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌یی، چیزی تحت عنوان حق غنی سازی برای کشورهای عضو معاهده به رسمیت شناخته نشده است.

همچنین این دو روزنامه ادعا کردند که مقامات آمریکایی فعلا آمادگی شناسایی چنین حقی برای ایران را ندارند.

در پاسخ به این ادعاهای بی‌پایه، دفتر مطبوعاتی نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل متحد، ضمن ارسال جوابیه‌ای که در هر دو روزنامه به چاپ رسیده است، بر حقوق مسلم کشورمان در این زمینه و از جمله حق غنی سازی اورانیوم تاکید کرده است.

در این دو مقاله، ضمن اشاره به متن صریح و بدون ابهام ان.پی.تی درباره حقوق هسته‌یی کشورها، از طرف‌های غربی خواسته شده است که با رویکردی مثبت و سازنده نسبت به حقوق هسته‌یی ایران وارد دور جدید مذاکرات با نمایندگان کشورمان شوند.

به گزارش ایسنا، متن کامل مطلب این جوابیه که به قلم علیرضا میریوسفی رئیس دفتر مطبوعاتی ایران نزد سازمان ملل متحد و با عنوان “حقوق ایران در بهره‌برداری از انرژی هسته‌یی” در روزنامه‌های واشنگتن پست و نیویورک تایمز منتشر شده به شرح زیر است:

بازگشت به سرمقاله آن روزنامه، مورخ ۲۵ مه با عنوان “سازش ناپذیری ایران”، تاکید می نماید که معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌یی یا ان پی تی، بدون کوچکترین ابهامی، “حق غیرقابل انکار و تبعیض ناپذیر کلیه کشورهای عضو این معاهده را برای توسعه تحقیقات، تولید و بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌یی” به رسمیت شناخته است. این موضوع، تمامی جنبه‌های بهره برداری صلح‌آمیز از تکنولوژی هسته‌یی و از جمله حق مسلم تک تک کشورهای عضو برای ایجاد و توسعه چرخه کامل سوخت هسته‌یی بصورت مستقل و ملی را شامل می شود.

همچنین براساس اصل احترام به حاکمیت ملی کشورها، هر کشور عضو ان پی تی، حق انتخاب و طراحی مستقل سیاست های انرژی خود را در سطح ملی دارد که بر اساس آن، تصمیم گیری برای در بهره گیری از چرخه سوخت هسته‌یی بر اساس نیازهای ملی، از اختیارات دولت های حاکم به حساب می آید.

به علاوه و همانطور که جمهوری اسلامی ایران بطورکامل، خود را بر انجام وظایف قانونی مندرج در ان پی تی متعهد می داند، در مقابل قاطعانه بر برخورداری از حقوق قانونی خود اصرار دارد. لذا در مذاکرات آینده، ایران بر صیانت از کلیه حقوق خود براساس مفاد مصرح در معاهده ان پی تی و از جمله داشتن چرخه کامل سوخت ملی اصرار خواهد داشت. از آنجایی که سیاست فشار بر ایران توسط برخی دولت های غربی، طی سالیان گذشته همواره با شکست مواجه شده و نتیجه ای به همراه نداشته است، اتخاذ رویکردی سازنده و مثبت در قبال برنامه هسته‌یی صلح آمیز ایران، انتظاری بجا خواهد بود.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ