بهمنی: بانک ها، بخشی از موجودی حساب دارندگان دسته چک را مسدود می کنند
تاريخ ارسال خبر : 5 ژوئن 2012 | ساعت 15:41 | کد خبر: 14531 | sv53 | چاپ این مطلب

رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک ها بزودی مکلف می شوند قبل از آنکه به مشتری خود دسته چک ارایه کنند معادل ارزش چکها را از موجودی وی مسدود کرده تا گیرنده چک مطمئن باشد که این چک قابل پرداخت است.

محمود بهمنی در گفت و گو با ایرنا، در خصوص تاثیر رتبه بندی چک ها، افزود: اگر مردم بدانند چکی را که دریافت می کنند پرداخت آن صد درصد از سوی بانک تضمین می شود به طور حتم با اطمینان خاطر از این ابزار پولی استفاده می کنند .

رییس کل بانک مرکزی گفت: این بانک بزودی دسته چک ها را در اندازهای مختلف و بر اساس نیاز مشتریان و اعتبار آنها به صورت رتبه بندی شده در اختیار بانک ها قرار می دهد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چگونگی برخورد با تبلیغ کنندگان رفع کردن چک برگشتی گفت: بانک مرکزی در این خصوص برنامه ریزی هایی را از گذشته انجام داده است.

وی ادامه داد: تا زمانی که فرد صادر کننده چک آن را پاس، تمدید و یا تسهیلاتی را برای پرداخت آن فراهم کند باید چک یا لاشه اش را به بانک ها ارایه و یا رضایت صاحب آن را به دست آورد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان آنکه، بانک ها از این پس به هیچ عنوان نمی توانند به افراد دارای چک برگشتی تسهیلات بدهند، گفت: بر همین اساس دیگر امکان صدور دسته چک برای این افراد وجود ندارد.

بهمنی ادامه داد: این تصمیم به منظور جلوگیری از سوءاستفاده افراد از چک می باشد ضمن آنکه این بر این اساس چک نزد مردم بهای بیشتری به عنوان ابزار پولی می یابد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ