رکورد حفاری در چاههای گازی پارس جنوبی شکست
تاريخ ارسال خبر : 27 جولای 2011 | ساعت 11:09 | کد خبر: 5849 | sv53 | چاپ این مطلب

برای اولین بار توسط شرکتهای ایرانی صورت گرفت: رکورد حفاری در چاههای گازی پارس جنوبی شکست.

براساس جدید ترین عملیات حفاری انجام شده در فازهای در دست توسعه پارس جنوبی، شرکت ایرانی پیمانکار ، موفق به ثبت رکورد ۴۹۷ متر حفاری در فاز۱۶ شد که این رقم تاکنون در سطح پروژه های گازی پارس جنوبی بی سابقه بوده است.

به گزارش “عسلویه نیوز” به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با اعلام این مطلب از انجام بیش از ۴۶ هزار متر حفاری در فازهای ۱۵ و ۱۶ خبر داد و گفت: با تمهیدات جدید، پیشرفت فیزیکی بخش حفاری این فازها به ۶۲ درصد رسیده است.

مهندس ابوالقاسم نوبختی با اشاره به برنامه پیش راه اندازی و بهره برداری از پالایشگاه فازهای ۱۵ و۱۶ در سال جاری ، رکورد جدید حفاری در توسعه این طرح را مربوط به فاز ۱۶ پارس جنوبی دانست و افزود: شرکت حفاری دانا کیش به عنوان پیمانکار بخش حفاری این فازها با سرعت فوق العاده ای طی یک شبانه روز موفق به ۴۹۷ متر حفاری در حفره ۱۲٫۲۵ اینچی چاه شماره ۶ فاز ۱۶ در قلب آبهای سرزمینی خلیج فارس و میدان پارس جنوبی شد.

وی با بیان اینکه این رکورد در راستای برنامه تسریع در توسعه میدان مشترک پارس جنوبی قلمداد می شود، افزود: شرکت نفت و گاز پارس مطابق با تاکید مدیران وزارت نفت، تقدیر از پیمانکاران خلاق و متعهد به اجرای زودهنگام پروژه ها را در دستور کار دارد.

مجری طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با اشاره به سرعت پیشرفت عملیات در بخش های خشکی و دریایی این فازها اعلام کرد: مراحل حفاری این فازها که شامل حفر ۲۲ حلقه چاه تولیدی است، اواسط سال آینده به اتمام می رسد .

نوبختی افزود: پالایشگاه بخش خشکی این فازها با گاز ترش فازهای ۶ ، ۷ و ۸ پارس جنوبی تا پایان سال جاری پیش راه اندازی می شود و در سال آینده با پایان یافتن مراحل لوله گذاری دریایی و اتمام ساخت، حمل و نصب سکوهای دریایی و تکمیل عملیات حفاری، گاز فازهای ۱۵ و۱۶ وارد مدار تولید خواهد شد.

مدیر عامل شرکت حفاری دانا کیش نیز با بیان اینکه دو دستگاه حفاری پیشرفته به عملیات حفاری فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی اختصاص یافته است گفت: شرکت حفاری دانا کیش تمام کالاها و تجهیزات مورد نیاز این پروژه ملی نظیر لوله های آلیاژی را قبل از تحویل سکوها و اجرای طرح ، تامین کرده است.

مهندس اصغر رستمی با اشاره به اعمال محدودیت برخی از شرکتهای سازنده خارجی در ارایه کالاها و مصالح حفاری افزود: با تمهیدات ویژه در تامین کالاها، حفاری فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی هرگز معطل شرکتهای خارجی نخواهد بود.

وی از ورود یک دستگاه فوق پیشرفته حفاری به این فازها تا بهمن ماه سال جاری خبر داد و عنوان کرد: با جایگزینی این دستگاه ملکی، سرعت حفاری با هدف تسریع در برداشت از ذخایر میدان مشترک پارس جنوبی افزایش خواهد یافت .

رستمی گفت: به منظور اجرای به موقع طرحها وعبور از طرح محدودیت فروش و عرضه کالاها به طرفهای ایرانی، انحصار تولید مشارکتی برخی تجهیزات طرحهای گازی نظیرتجهیزات تکمیلی درون چاهی، شیر آلات ایمنی و آویزه جداره توسط شرکت دانا انرژی دریافت شده است.

وی از تحویل چاههای فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا اواسط سال۱۳۹۱ خبر داد و افزود: شرکت های داخلی پیشرو ،آماده ورود و مشارکت در اجرای سرویس های حفاری و سایر بخش های مربوط به توسعه طرحهای جدید پارس جنوبی هستند.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ