۷ میلیون و ۱۳۵ هزار دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده‌اند
تاريخ ارسال خبر : 26 سپتامبر 2011 | ساعت 13:51 | کد خبر: 6661 | sv46 | چاپ این مطلب

کاهش جمعیت دانش‌آموزی کشور از ۱۸ میلیون نفر به ۱۲ میلیون نفر، نشان‌دهنده اضافه شدن حدود ۶ میلیون دانش‌آموز به جرگه ترک تحصیل‌کرده‌ها است که بسیار نگران‌کننده و دردناک است چرا که بر این اساس از هر سه دانش‌آموز ایرانی؛ یک دانش‌آموز ترک تحصیل می‌کند و قادر به ادامه تحصیل نیست.

بالاخره فصل مدارس رسید و با شروع سال جدید تحصیلی بیش از ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز ایرانی سال تحصیلی ۱۳۹۰- ۱۳۹۱ را آغاز کردند؛ در حالی که با توجه به گزارش‌های مرکز آمار ایران و جمعیت ۱۹ میلیون و ۴۳۵ هزار نفری در سنین ۷ تا ۱۹ سال که باید آموزش خود را در مدارس ادامه دهند، بیش از ۷ میلیون و ۱۳۵ هزار نفر به دلایل مختلف قادر به ادامه تحصیل نیستند و در حقیقت بیش از ۳۷ درصد دانش‌آموزان ایرانی مجبور به ترک تحصیل شد‌ه‌اند.

به گزارش آفتاب، براساس اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش در روزهای اخیر تعداد دانش‌آموزان کشورمان از ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال گذشته با کاهش ۵۰۰ هزار نفری در سال جاری به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کاهش یافته که با توجه به تثبیت رشد جمعیت در سال‌های گذشته، کاهش جمعیت دانش‌آموزی حاکی از ترک‌تحصیل دانش آموزان به دلایل اقتصادی و اجتماعی می‌باشد.

طی سال‌های گذشته یا در حقیقت در یک دهه گذشته با وجود ثبات نرخ رشد جمعیت در حد ۱٫۵ درصد، کاهش جمعیت دانش‌آموزی کشور از ۱۸ میلیون نفر به ۱۲ میلیون نفر، نشان‌دهنده اضافه شدن حدود ۶ میلیون دانش‌آموز به جرگه ترک تحصیل‌کرده‌ها است که بسیار نگران‌کننده و دردناک است چرا که بر این اساس از هر سه دانش‌آموز ایرانی؛ یک دانش‌آموز ترک تحصیل می‌کند و قادر به ادامه تحصیل نیست.

طی ۶ سال گذشته در دولت‌های نهم و دهم با وجود ترک‌تحصیل حدود ۵ میلیون نفر دانش آموز، حدود ۴ هزار میلیارد تومان به نوسازی مدارس از حساب ذخیره ارزی اختصاص یافته اما گزارشی از نحوه تخصیص و خرج‌کرد این رقم منتشر نشده است که البته از وزارتخانه‌ای که رقم و تعداد دقیق دانش‌آموزان کشور را نمی‌داند چنین ابهاماتی بعید نیست.

از یاد نبردیم که سال گذشته یکی از معاونان وزارت آموزش و پرورش اعتراف کرد که” ما تازه فهمیده‌ایم رقم دانش‌آموزان ما ۱۲ میلیون نفر است نه ۱۴ میلیون”.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ