حمله بالگرد نظامی قطری به ماهیگیران ایرانی و ربودن ۶ ماهیگیر
تاريخ ارسال خبر : 23 اکتبر 2010 | ساعت 21:30 | کد خبر: 1998 | sv63 | چاپ این مطلب

با گذشت بیش از سه هفته از ناپدید شدن شش ماهیگیر ایرانی که گفته می شود از سوی گارد ساحلی قطر مورد حمله قرار گرفته، تا کنون نه از سوی دولت قطر و نه وزارت خارجه کشورمان، اطلاعاتی از آنها در اختیار خانواده هایشان قرار نگرفته است.

به گزارش عسلویه نیوز به نقل از «تابناک»، در تاریخ ۸/۷/۱۳۸۹ دو قایق ماهیگیری ایرانی به قصد صید ماهی از بندر عسلویه حرکت کرده و پس از قرار گرفتن در خط مرزی دریایی میان ایران و قطر، از سوی بالگردهای قطری، مورد حمله قرار می گیرند که در این حمله، سه تن از سرنشینان این قایق ها، مجروح و سپس هر شش سرنشین آنها به دست گارد ساحلی قطر دستگیر و به دوحه منتقل می شوند.

بنابر این گزارش و به نقل از منابع محلی، این رخداد که تاکنون سابقه نداشته، هنگامی روی می دهد که ماهیگران ایرانی، ناخواسته و بر اثر جریانات دریایی، وارد آب های ساحلی قطر می شوند که به دنبال آن، دو بالگرد قطری به سوی سرنشینان قایق های ماهیگیری ایرانی آتش گشوده و سه تن از آنها را مجروح کرده و سپس به دوحه منتقل می کند.

به دنبال این رویداد، خانواده های ماهیگران یادشده به طور شخصی، پیگیر وضعیت آنها می شوند و برابر اطلاعاتی که به دست آورده اند، یکی از مجروحین به سبب اصابت گلوله به ناحیه سینه در وضعیت نامناسبی است و به همراه دو مجروح دیگر در بیمارستانی در دوحه بستری شده اند.

همچنین سه ماهیگیر دیگر نیز در بازداشت قطری ها هستند، بدون آنکه مکان نگهداری و وضعیت رسیدگی به جرم آنان مشخص شده باشد.

بر پایه این گزارش، یک منبع آگاه محلی به «تابناک» گفت: هم اکنون فرمانداری کنگان، استانداری بوشهر و وزارت خارجه در حال پیگیری بوده، ولی به نتیجه مشخصی نرسیده اند!

وی افزود: تاکنون چنین رویدادی سابقه نداشته و به سبب جزر و مد دریایی و نزدیکی مرزهای آبی در خلیج فارس، همواره ورود قایق های ماهیگیری کشوری به آبهای ساحلی کشور دیگر رخ می دهد، ولی با یادآوری گارد ساحلی کشورها و در مواردی بازداشت موقت یک یا چند روزه، ماهیگیران آزاد می شدند.

اما متأسفانه، این بار قطری ها به شکلی غیر مرسوم و بی سابقه، اقدام به شلیک به سوی ماهیگیران بی دفاع کرده اند.

در همین حال، برخی ماهیگیران می گویند، چند روز پیش از این حادثه، میان ماهیگیران ایرانی و قطری درگیری جزیی در این منطقه انجام شده بوده و به نظر می رسد، این کار قطری ها به تلافی درگیری یاد شده میان ماهیگیران دو کشور بوده است.

اکنون و با گذشت بیش از سه هفته از این رخداد، هنوز دولت قطر، مسئولیت این کار را به عهده نگرفته و پاسخ مشخصی نیز به خانواده های ماهیگیران ایرانی نداده است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه نیز هنوز نسبت این موضوع، موضع خاصی در پیش نگرفته است و خانواده های این افراد، در بلاتکلیفی هستند.

با توجه به اینکه چنین رخدادی در تاریخ دریانوردی کشورمان، بی سابقه بوده و از سویی، هم اکنون قطر در میان دیگر همسایگان ایران در حاشیه خلیج فارس، روابط مناسب تری با کشورمان دارد، به نظر می رسد، رسیدگی به این حادثه، باید با جدیت و حساسیت بیشتری توسط وزارت خارجه پیگیری شود و طرف قطری نیز باید در برابر چنین کار غیر معمول و غیر منتظره ای، نه تنها پاسخگو باشد، بلکه به شکل شایسته ای نیز آن را جبران کند، چرا که در غیر این صورت، در آینده، شاهد رویدادهای بدتری از این دست خواهیم بود.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ